Mis on rallikuulekus?
Tegemist on äärmiselt põneva spordialaga mis on sobilik pea kõikidele koertele ja tõugudele ning inimestele kes on huvitatud koeraga heade suhete loomisest ja hoidmisest ning koostööst. Väga vahva on näha kõrgetel auhinnaliselt kohtadel platseerumas täiesti ootamatuid tõuge, kes on aretatud jahiks, sülekoerteks jms ning kes sõnakuulelikkuse võistlustel ei suuda rinda pista seal edukate tõugudega (näiteks border collie, belgia lambakoer jms) või agility kus on kiirusel, muu hulgas, väga tähtis roll, kus samuti esikolmikus näeb sageli nn tüüptõuge (border collie, shetlandi lambakoer, papillon jne) või kuulekulkoolitus kus näeme palju teenistuskoeri (saksa lambakoer, belgia lambakoer jne). See muidugi ei tähenda, et eelpool mainitud tõud ei võiks osaleda rallis või, et nad poleks selles edukad. Lihtsalt rallikuulekuses on nende väga suurteks konkurentideks täiesti ebaootuspärased tõud, kes justkui ei peaks sellisel tasemel osakam tööd teha. Ja just see ongi nii äge!
Väga palju on koera omanikke kes käivad läbi kutsikakooli ning peale seda oleks huvi jätkata koera treeningutega kuid ei osata valida kuhu suunda edasi liikuda, eriti kui tegemist pole nn töökoera tõuga. Mul on hea meel, et nüüd, juba mitu aastat, on ka meil Eestis võimalik pakkuda ala mida koerale õpetada ning millega saab lisaks sellele, et on lõbus ning huvitav treenida, osaleda võistlustel nii Eestis kui välismaal ja lõpetada lausa tsempioni tiitlitega! Ehk, et kui õpetamine ja sage tegelemine koeraga isenenesest pole piisav motivaator pöörduda rallikuulekuse poole, siis tsempointiitel võib sellele lisada rohkem värvi.
Eestis on rallikuulekus (RK) alles võrdlemisi uus ala, aastast 2019. RK kogub aasta aastalt üha enam populaarsust. Ei ole harvad olukorrad kus rallikuulekuse võistlustele registreerimine lõppeb mõni tund peale seda kui registreerimine alustati – rahvatung on äärmiselt suur ja kohad täituvad välgukiirusel!
Rallikuulekuse on loodud arvesse võttes sõnakuulelikkust, koertetantsu ja agility. Nendest aladest motiveeritult on loodud erinevad võtted mis on üles märgitud siltidele ja neist teeb kohtunik raja, mida tuleb koerajuhil koos koeraga sooritada nummerduse alusel.
Minul, kui cavalier king charles spanjeli kasvatajal, on see ala meeltmööda just seetõttu, et rallikuulekuses on lubatud ja lausa soovituslik koeraga suhelda terve raja kulgemise käigus. Igasugune koeraga rääkimine, tema motiveerimine on ainult tervitatav. Minu cavalier oli esimene (ja minu teada siiamaani ainus?) cavalier Eestis, kes on võistelnud sõnakuulelikkuse (SK) võistlustel, seda aastal 2000 ja 2001. See ala ei ole kuigi sobilik minu tõule – koeraga rääkida ei või, konkreetne käsk ja lähme edasi järgmise käsu juurde. Minu sõnkuulelikkust harrastav cavalier Otho oli lõpuks näituse ringides nagu robot, esines kenasti ja oli tubli viieline aga ei mingit emotsiooni. Cavalier on ülisõbralik ja lõbus tõug. Saba liputamine on tema jaoks sama elmentaarne kui hingamine, mistõttu näituse ringides eeldatakse cavalieril, ainsa tõuna, sabaliputamist (ka teiste tõugudel ei tee see tihtilugu paha) ning selle puudumine on cavalieril väga kehv variant. Otho sai küll Eesti Tsempioniks, kuid tema saba püsis alati paigal ja ta oli valmis uueks käsuks, mil iganes ta tundis, et nüüd hakkab midagi toimuma. Rallikuulekus seevastu ei ole mu koertel kuidagi muutnud tuju või sabaliputust ja kui tundub, et mu koerad võtavad asja liiga tõiselt ning ei lõbutse enam, siis saan neid häälega hõlpsasti motiveerida ja õigesse meeleollu tagasi tuua. Kogu asja mõte on nautida hetke mil saad olla oma koeraga koos ja teha asju mis on teile mõlemale toredad ja kasulikud ning lõbusad. See ei tohi muutuda rutiiniks ja ei tohi kaduda emotsioon. Tegemist on lõbusa ja toreda alaga, hoidkem seda nii!
Kennel Final Desire
Laura Põltsam & Ama Läte
Mob: (+372) 56 481 696
laura.poltsam@gmail.com
Tallinn, Estonia