Koolitused

 Koolitaja – Laura Põltsam

 

Koerad (ja just mitmuses, meie peres pole kunagi olnud vaid ühte koera) saabusid minu ellu kui olin viie aastane. Alguses segaverelised koerad, seejärel 1999 cavalier king charles spanjelid ja 2000 sheltandi lambakoerad. Oma kenneli Final Desire lõin alaealisena, mistõttu oli minu ema Ama Läte nõus minuga kenneli tegema (alaealine üksi ei tohi kennelit luua). Meie kenneli nime all Final Desire on tublisti üle 100 kutsika sündinud. Kolm pesakonda sheltlandi lambakoeri ning ülejäänud cavalier king charles spanjelid – nemad on minu hobi, mu kirg, minu elu…

Alaealisena võistlesin edukalt juunir händlerina (laps koera esitleja näitustel), peale mida leidsin ennast peagi esitamast näituse ringides võõraid koeri händlerina. Paljud koerad vajasid eelnevalt õpetust ning ka seda on palju tehtud erinevate tõugudega kõigist kümnest koeratõu rühmast (koerad jaotatakse tõu spetsiifika järgi kümnesse gruppi).

Täisikka jõudes avastasin ennast üsna pea õpetamas teisi juunior händlereid, peale mida märkasin, et vajadus on ka koerte sotsialiseerumise- ja näituse koolitustele ning sel ajal (ca 20 aastat tagasi) ei olnud neid kuskilt võtta mistõttu olin peagi ka neil aladel tegus. Mul on olnud aastate jooksul mitme Tõuühinguga koostöö ning olen erinevate Tõuühingute alt koolitusi andnud. Ma väga naudin õpetamise protsessi.

 Kuna aja jooksul kasvas ka minu kenneli kutsikate arv ning neil oli vaja head kutsikakooli, hakkasin tegelema kutsikate koolitamisega. Aastal 2021 otsustasin teha endale ametlikud Kennelliidu koolitaja paberid, valides koolituse alaks rallikuulekuse. Sellest ajast saadik olen selle alaga üha enam seotud olnud. Hetkel (2023 III kv) on Eestis kaks rallikuulekuse ametlikku koolitajat ning kaks kohtunikku. See ei tähenda, et meil koolitajaid ralli kuulekuse alal oleks vaid kaks – Eestis on koolitajaid palju, paberid mis kinnitavad pädevust ei peeta oluliseks. Mulle meeldivad paberid. Mina olen teel saamas kolmandaks Kennellidu atesteeritud rallikuulekuse koolitajaks. Paraku ei ole Eestis võimalik saada Eesti kennelliidu näituse koolitajaks või kutsikate koolitajaks. Kui asi areneb ja see võimalus tekib, olen mina esimeste hulgas endale ka nende alade pabereid saamas.

Kennel Final Desire
Laura Põltsam & Ama Läte
Mob: (+372) 56 481 696

laura.poltsam@gmail.com
Tallinn, Estonia