KENNEL

Final Desire on väike hobikennel Tallinnas ja Patikal (17km Tallinnast), kasvatajateks Laura Põltsam ja Ama Läte.

Koertega hakkasime tegelema tänu meie suurepärastele segaverelistele koertele: Pootsman, Roki ja Grenni. Nemad, endale teadmata, avasid meile tee koerandusse ja oleme neile igavesti tänulikud. Meie krantsipoisid, kelle tõugu hellitavalt kutsusime “Nõmme Erilisteks” osalesid mitmetel mitte ametlikel näitustel võites väga paljusid neist. Need kolm poissi on nüüdseks ammu parimatel jahimaadel, kus loodame nendega kunagi kohtuda. Seni hoiame neid sügaval oma südametes.

Koeri on meil kodus vähe, jagatud kahe majapidamise peale (Tallinn ja 17 km Tallinnast Patikale) ning seda just seetõttu, et jõuaksime igale koerale piisavalt tähelepanu pühendada. Kõik meie koerad elavad täisväärtuslike pereliikmetena, me ei hoia oma koeri aedikutes või puurides kinni, nad elavad koos meiega majas nagu inimesedki. Oma koeri ja peret armastame me rohkem kui midagi muud siin maailmas ja meie koerad tunnevad armastust iga päev.

Kui esimene cavalier toodi Eestisse 1992, siis meie hakkasime cavalieridega tegelema aastast 1999, kui sündis kennelis Ribessita Eesti esimene ühevärviline pesakond, kust me saime oma esimese cavalieri EST CH  Ribessita Othello-Upon-Avon “Otho”. Ühtlasi on Otho esimene cavalier Eestis, kes on võistlenud sõnakuulelikkuse võistlustel ja mitte ainult võistelnud vaid tulnud ka auhinnalistele kohtadele!
Othello poolõde, meie koer EST CH Ribessita The Sound of Si-Si oli esimene Eestis sündinud cavalier kes võitis rahvuslikul näitusel rühma. Hiljem on rühmakohti õnnestunud napsata teistelgi cavalieridel.
Meie esimesed kaks cavalieri olid black & tan värvi.

Meie kenneli vaieldamatult suurim nimi on WW´07, MULTI CH Stonehill`s Toblerone “Ronni”, Rita Talilt pärit tricolour Šveitsi import. Oma suurepärase välimikuga on ta võitnud mitmete nimekate kohtunike juures, tal on väga palju tiitleid, sealhulgas on ta Eestis esimene ja seni ainus emane cavalier, kes on pärjatud Maailma Võitja tiitliga. Lisaks oma suurepärasele välimikule oli Ronni terve ja pärit pikaealistest Šveitsi liinidest. Ronni suri veidi enne oma 13. aastast sünnipäeva.  Hindame seda liini väga kõrgelt ning tema liine jätkavad meie kennelis mitmed tema järglased.

Toome aeg-ajalt oma aretuse värskendamiseks importkoeri sisse teistest riikidest. Seni oleme toonud sobilikke koeri nii Šveitsist, Hollandist, Prantsusmaalt, Lätist, Leedust kui ka Soomest. Samuti teeme välispaaritusi enda koertele.
Peame oluliseks ennast pidevalt täiendada. Lisaks teiste kasvatajate kogemustele ja internetist leitule, käime  erinevatel koerte aretuse-, tervise-, iseloomu jms. seotud loengutel ja seminaridel. On väga oluline, et kasvataja oleks kursis koertealase uusima informatsiooniga.

Näituse harrastus on meil veres juba aastast 1998, mil mina, Laura Põltsam, hakkasin võistlema juunior händleri võistlustel.Esitlesin väga palju erinevaid koeratõuge näituseringides, nii Eesti koeri kui välismaised, nii Eestis kui välismaal, nii väikestel näitustel kui Maailma Võitja näitustel. See andis suure kogemuse ja nüüdseks olen näituseringides “vana kala”. Olen viinud läbi erinevaid koolituspäevi uutele händleritele, samuti aastaid treeninud noori juunior händelerid, sealhulgas on paljud minu õpilased saanud läinud mitmeid Juunior Händleri Eesti Mesirivõitsluste auhinnalisi kohti – ka võite! Minu endised õpilased on edukad händerid ja näituseringides sagedased külastajad. Olen näitsuekoolitusi teinud ka erinevatele tõuühingutele.

Oma kutsikatele kutsikakooli olen aastaid teinud. 2021 aastal otsustasin teha endale ametlikud treeneri paberid. Kuna näituse koolituse ega kutsikakooli treeneri pabereid Eestis teha ei ole võimalik, siis otsustasin juurde õppida rallikuulekuse koolitaja oskused ning saada vastav paber. 
Rallikuulekuse valisin just seetõttu, et see on väga lõbus ja põnev ning absoluutselt sobilik spordiala cavalierile. Loodan peagi palju cavaliere rallikuulekuses kohata

Lisaks cavalieridele oleme põgusalt tegelenud ka sheltiedega. Aastal 2000 saime oma esimese sheltie ja 2003 sündis esimene peskaond. Sheltiesid on meil kodus olnud kokku kolm ning samuti oleme teinud kokku kolm pesakonda. Nüüdseks oleme aru saanud, et just cavalier on meile sobilikum tõug.

Pesakondi sünnib meil, arvestades koerte arvu, võrdlemisi vähe. Hindame koerte aretuse juures kõige enam aretuskoerte tervist, pikaealisust, cavalierile omast iseloomu ning standardile vastavat välimikku. Teeme oma koertele mitte ainult kohustuslikke-, vaid ka soovituslikke terviseuuringuid, seda kõike selleks, et tagada tulevaste kutsikate võimalikult terve, kvaliteetne ja pikk elu. Kutsikad kasvavad kodustes tingimustes, saades nii kasvataja poolt kõik eluks vajalikud kogemused ja oskused. Neile ei ole võõras pottide ja pannide kukkumise helid, televiisor, tolmuimeja, võõrad inimesed, jne jne. Valime hoolega kutsikatele uusi kodusid. Hoolimata sellest, kas koerga harrastatakse edukat näitusearjääri või mitte, otsime me oma koertele eeskätt toredat armastavat perekonda, kõik muu on teisejärguline. Juhul kui me kasvatajatena oleme teinud eksimuse ja andud oma kutsika valesse peresse, kes ühel või teised põhjusel otsustab koerast mingil tema elu etapil loobuda või ei suuda koera eest hoolitseda nii nagu vaja, siis tuleb meie kasvandik meie juurde tagasi, olgu see või vanuses 12+ aastat. Me ei jäta mitte kunagi oma kasvandikke “suurde maailma üksi”. Samuti on meie kutsikaomanikel alati võimalik oma murede ja rõõmudega meie poole pöörduda.

Kennel Final Desire
Laura Põltsam & Ama Läte
Mob: (+372) 56 481 696

laura.poltsam@gmail.com
Tallinn, Estonia